Burdur Valiliği
Burdur Valiliği
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
Burdur Valiliği
Burdur Valiliği

ÇEVRE GÖREVİSİ SINAVI AÇILDI

17 Şubat 2020
ÇEVRE GÖREVİSİ SINAVI AÇILDI

Çevre Yönetimi Hizmetleri Hakkında Yönetmelik, 2019 yılında yayımlanmıştı. Bu yönetmeliğe göre, çevre kirliliğine neden olan veya neden olabilecek işletmeler, çevre yönetimi hizmeti yeterlilik belgesi sahiplerince denetlenecektir. Yönetmeliği okumak için tıklayınız.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu yöndeki ilk sınavı açtı. Sınava çevre mühendislerinin yanı sıra, Üniversitelerin mühendislik bölümlerinden veya fen fakülteleri ve fen edebiyat fakültelerinin fizik, kimya, biyoloji, biyokimya, jeoloji bölümlerinden veya veterinerlik fakültelerinden mezun olanlar başvurabilecek.

İŞTE BAKANLIĞINA YAYIMLADIĞI SINAV DUYURUSU

30/07/2019 tarih ve 30847 sayılı Resmi Gazete' de yayımlanan Çevre Yönetimi Hizmetleri Hakkında Yönetmeliğin "Çevre Mühendisi ve Çevre Görevlisi Eğitimi ve Sınavı" başlıklı 12. Maddesi ikinci fıkrası "6 ıncı maddenin birinci fıkrasının ( c) bendi kapsamında yeterlik belgesi alacakların temel çevre bilimleri ve çevreye ilişkin kanun ve ikincil düzenlemeler konusunda yapılacak eğitim ve sınava katılmaları zorunludur. Bu sınavdan 100 üzerinden 70 puan ve üzeri alanlar başarılı sayılır. Bu kişiler çevre görevlisi olarak çalışabilmeleri için çevre yönetimi hizmeti yeterlik belgesini almaya hak kazanır." hükmü yer almaktadır.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır