Burdur Valiliği
Burdur Valiliği
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
Burdur Valiliği
Burdur Valiliği

Sıfır Atık Belgesini Almayanlara 20.000 TL İdari Yaptırım

21 Ocak 2021
Sıfır Atık Belgesini Almayanlara 20.000 TL İdari Yaptırım

Sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkların kontrol altına alınması, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye bırakılması hedefi doğrultusunda başlatılan sıfır atık projesinde önemli bir mesafe katedilmiştir.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz, İlimiz genelinde sıfır atık uygulama çalışmalarını koordine ederek, kurum ve kuruluş binalarını kapsayacak şekilde uygulamanın yaygınlaşmasını ve kısa sürede sonuç alınmasını sağlamak için çalışmalar yürütmektedir.

12 Temmuz 2019 tarihli ve 30829 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Sıfır Atık Yönetmeliği kapsamında "Sıfır Atık Yönetim Sisteminin"  kurulmasına ilişkin genel ilke ve esaslar belirlenmiş olup yönetmeliğin 16. maddesi gereğince belgelendirme yükümlülükleri bulunmaktadır.

Sıfır Atık Yönetmeliği kapsamında 12.01.2020 tarihinde başlayan belgelendirme süreci Sıfır Atık Bilgi Sistemi üzerinden yürütülmektedir. Bu güne kadar 197 kurum/kuruluş ve işletme Sıfır Atık Belgesini alarak sorumluluğunu yerine getirmiştir.

Çevre Kanununda 24/12/2020 tarihli Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren değişiklikle   “Sıfır atık yönetim sistemini kurmayanlara ve/veya kurduğunu belgeleyemeyenlere 20.000 Türk lirası idari para cezası verilir.” Hükmü getirilmiştir.

Bu hüküm kapsamında mağduriyet yaşanmaması adına aşağıda yer alan takvimde yer alan kurum/kuruluş ve işletmelerin belirtilen tarihe kadar sıfır atık belgelerini almaları önem arz etmektedir.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır